MaxPro200 Plasma cutting machine
Hyzont(Shanghai) Industrial Technologies Co.,Ltd
Contact Now
Place of Origin : USA
Brand Name : Hypertherm
Certification : CE/CSA/CCC/UL
Model Number : Maxpro200
Max output : 200A
MOQ : 1set
Price : Negotiable
Packaging Details : Wooden Case
Delivery Time : 15 days
Payment Terms : T/T ; L/C
Supply Ability : 500 sets/year
Contact : Raymond
Email : Raymond@tayocutter.com
Cell : 0086-15021164313
SKYPE ID : sunwaycnc
Contact Now
Overview
Operating data
· Virtually dross-free cutting capacity
- Mild steel 20 mm (3/4")
· Production pierce capacity
- Mild steel 32 mm (1-1/4")
- Stainless steel 25 mm (1")
· Severance
- Mild steel 75 mm (3")
- Stainless steel 64 mm (2-1/2")
Virtually dross-free cutting capacity - mild steel 20 mm (3/4")
Production pierce capacity - mild steel 32 mm (1 1/4")
Severance * - mild steel 75 mm (3")
Bevel - 200 amp consumables support 45 bevel capability
Material
Current
(amps)
Thickness
(mm)
Approx.
cutting speed
(mm/min)
Thickness
(inches)
Approx.
cutting speed
(ipm)
Mild steel
Air plasma
Air shield
50
20 ga
0.135
Air plasma
Air shield
130
1/4
1/2
150
200
1/4
1/2
3/4
1
1 1/4
2
O2 plasma
50
20 ga
0.135
O2 plasma
130
150
200
3/4
1
1 1/4
2
Stainless steel
N2 plasma
N2 shield
80
120
* The thickness that can be severed at approximately 125 mm/min (5 ipm) with reduced cut quality.
Cutting at severance thickness should be infrequent.
Specifications
Input voltages
200/208 VAC, 3-PH, 50 Hz, 108/104 A
220 VAC, 3-PH, 50 – 60 Hz, 98 A
240 VAC, 3-PH, 60 Hz, 90 A
380 VAC, 3-PH, 50 Hz, 57 A
400 VAC, CE, 3-PH, 50 – 60 Hz, 54 A
415 VAC, CE, 3-PH, 50 Hz, 52 A
440 VAC, 3-PH, 50 – 60 Hz, 49 A
480 VAC, 3-PH, 60 Hz, 45 A
600 VAC, 3-PH, 60 Hz, 36 A
Output voltage
50 – 165 VDC
Maximum output current
200 A
Duty cycle rating
100% @ 33 kW, at 40° C (104° F)
Operating temperature
-10° C to 40° C (+14° F to +104° F)
Power factor
0.98 @ 33 kW output
Maximum OCV
360 VDC
Dimensions
102 cm (40.14") H, 69 cm (27.12") W,
105 cm (41.23") L
Weight
335 kg (740 lbs)
Gas supply
Plasma gas
Shield gas
Supply gas pressure
Air, O2, N2
Air, N2
6.2 +/- 0.7 bar (90 +/- 10 psig)